Rejestrowanie zaliczek na kasie fiskalnej

Rejestrowanie zaliczek na kasie fiskalnej

Rejestrowanie zaliczek na kasie fiskalnej

Art.  106b. [Obowiązek wystawienia faktury]

  1. Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

4) otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4.      Na bazie powyższego przepisu powstaje obowiązek wystawienia na dokumentu potwierdzającego przyjęcie zaliczki. W przypadku transakcji B2B czyli gdy obie strony są przedsiębiorcami sprawa jest jasna, wystarczy wystawić fakturę na zaliczkę.
Ale co w przypadku gdy stroną jest osoba fizyczna lub rolnik?

      W tym wypadku trzeba do faktury zaliczkowej dodać paragon, który dokumentuje tą sprzedaż, rejestrację transakcji trzeba dokonać z chwilą otrzymania zaliczki.

      Natomiast gdy zaliczka przypadkowo nie zostanie zauważona, np. przy zaliczce zapłaconej za pomocą przelewu, należy bez z zwłoki nabić taki paragon na kasę, księgując taką transakcje trzeba pamiętać o poprawnym ujęciu zaliczki i ująć ją w rejestrze sprzedaży CAT w miesiącu wpłynięcia.

      Pomimo nabicia na kasę fiskalną zaliczki zgodnie z datą jej wpływu, nie powinna być ona ujmowana w Książce Przychodów i Rozchodów (KPiR) jako przychód bowiem całą należność należy ująć w KPiR w momencie wykonania usługi lub wydania towarów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl